home > tenders > Bidders response
 

Bidders Response

Bid Response: Sector Liaison Officer COO/2020/0017

Bidder number 

Bidder Name

Organisation

1

Higherway Institute of Learning

Higherway Institute of Learning

2

Tusanang Group

Tusanang Group

3

Cailey Anne Academy and Properties

Cailey Anne Academy and Properties

4

Phaahlana- Mahlako Technology Academy (Pty) Ltd

Phaahlana- Mahlako Technology Academy (Pty) Ltd

5

Giant Alive Group

Giant Alive Group

6

Sylman Academy

Sylman Academy

7

Austra Swartland Business Services cc

Austra Swartland Business Services cc

8

J&N Ikwekwezi Yokusa Development Project

J&N Ikwekwezi Yokusa Development Project

9

Optimum Diversities

Optimum Diversities

10

Rashini Pillay

Rashini Pillay

11

Itumeleng Wellness Solution

Itumeleng Wellness Solution

12

NTIT Consulting

NTIT Consulting

13

Zelda van Staden

Zelda van Staden

14

Kiru Truman

Kiru Truman

15

Chanrose Training and Development Projects (Pty) Ltd

Chanrose Training and Development Projects (Pty) Ltd

16

Thato Jafta Mahlangu

Thato Jafta Mahlangu

17

Jale Holding (Pty) Ltd

Jale Holding (Pty) Ltd

18

Quantum Skills (Pty) Ltd

Quantum Skills (Pty) Ltd

19

Kumachi Trading

Kumachi Trading

20

Luleka Business Academy

Luleka Business Academy

21

Yellow Media Publishers (Pty) Ltd

Yellow Media Publishers (Pty) Ltd

22

Shumani Training and HR Solutions

Shumani Training and HR Solutions

23

Tefu  and LeahTrading Business Solutions

Tefu  and LeahTrading Business Solutions

24

A and S Training Consultancy

A and S Training Consultancy

25

Peter Zaayman

Peter Zaayman

26

Pieter Aucamp

Pieter Aucamp

27

Catherine Ann van Coeverden de Groot

Catherine Ann van Coeverden de Groot

28

Temnotfo Training cc

Temnotfo Training cc

29

Busongwabusombuluke

Busongwabusombuluke

30

Jessica Zvirevo Boriwondo

Jessica Zvirevo Boriwondo

31

RSF (Pty) Ltd

RSF (Pty) Ltd

32

Pexea (Pty) Ltd

Pexea (Pty) Ltd

33

Mahatshe Trading

Mahatshe Trading

34

Thuto Lore Academy (Pty) Ltd

Thuto Lore Academy (Pty) Ltd

35

Oluhambo Trading Enterprise

Oluhambo Trading Enterprise

36

RR Morgans Trading cc

RR Morgans Trading cc

37

Konke Business Solutions

Konke Business Solutions

38

Mari Kriel Warson

Mari Kriel Warson

39

McDeo Consulting

McDeo Consulting

40

Tloumogale Business Development and Consulting

Tloumogale Business Development and Consulting

41

Spilamart Training (Pty) Ltd

Spilamart Training (Pty) Ltd

42

Patricia Nyoni

Patricia Nyoni

43

Alida Aucamp

Alida Aucamp

44

BRC van Deventer en Bekker cc

BRC van Deventer en Bekker cc

45

Sibani Consulting

Sibani Consulting

46

Ingqumbo Research and Special Projects

Ingqumbo Research and Special Projects

47

Pocket People Solutions (HR Solultants)

Pocket People Solutions (HR Solultants

48

Maria Adreana Aucamp

Maria Adreana Aucamp

49

Helen Cathrina Pace van Schalkwyk

Helen Cathrina Pace van Schalkwyk

50

Occupational Skills Development

Occupational Skills Development

51

Elegant Line Traing 584

Elegant Line Traing 584

52

Pruventia Holdings (Pty) Ltd

Pruventia Holdings (Pty) Ltd

53

Bakone itireleng Trading Enterprises

Bakone itireleng Trading Enterprises

54

Linlos Investments 4cc

Linlos Investments 4cc

55

Ndokhula Consulting

Ndokhula Consulting

56

Pentad Human Capital Solutions

Pentad Human Capital Solutions

57

SPS Learning

SPS Learning

58

VEB Cele and Associates

VEB Cele and Associates

59

Hlombe Institute

Hlombe Institute

60

Zac Mgobozi and Associates cc

Zac Mgobozi and Associates cc

61

Smartkip (Pty) Ltd

Smartkip (Pty) Ltd

62

Artem Training (Charmaine Pillay)

Artem Training (Charmaine Pillay)

63

Hermina Jacoba Jeanette Koekemoer

Hermina Jacoba Jeanette Koekemoer

64

MRCC Skills Development

MRCC Skills Development

65

Contra-Lit (Pty) Ltd

Contra-Lit (Pty) Ltd

66

Octupus Business Solutions (Pty) Ltd

Octupus Business Solutions (Pty) Ltd

67

Afrizone  144cc

Afrizone  144cc

68

Ukhlengwa Trading cc

Ukhlengwa Trading cc

69

Boulton Providers Training nad Consulting

Boulton Providers Training nad Consulting

70

KVR Training and Business Solutions

KVR Training and Business Solutions

71

Khoali Group of Companies (Pty) Ltd

Khoali Group of Companies (Pty) Ltd

72

Tlhokatsebe Doris Mametsa

Tlhokatsebe Doris Mametsa

73

Soga Service Practitioners Trading

Soga Printers

74

Dimasi Training Providers cc

Dimasi Training Providers cc

75

Underhill Corporate Solutions

Underhill Corporate Solutions

76

ALC Skills Developments (Pty) Ltd

ALC Skills Developments (Pty) Ltd

77

The Ed Agency (Pty) Ltd

The Ed Agency (Pty) Ltd

78

Lee-Ann van Wyngaard

Lee-Ann van Wyngaard

79

Bataung BA Jacobs (Pty) Ltd

Bataung BA Jacobs (Pty) Ltd

80

Beam Africa Network

Beam Africa Network

81

DM Consulting

DM Consulting

82

Snow Line Trading 555cc

Snow Line Trading 555cc

83

Inclusive Training Initiatives (Pty) Ltd

Inclusive Training Initiatives (Pty) Ltd

84

CMJ Maxx Solutions (Pty) Ltd

CMJ Maxx Solutions (Pty) Ltd

85

Phekgole Trading Enterprise

Phekgole Trading Enterprise

86

Vivamark Skills

Vivamark Skills

87

HR and Skills Market (Pty) Ltd

HR and Skills Market (Pty) Ltd

88

Nhlanhla Phangothe Projects

Nhlanhla Phangothe Projects

89

ETD Worx

ETD Worx

90

Carol J Collett

Carol J Collett

91

Due West Trading cc

Due West Trading cc

92

Moripe Business Training and Consulting

Moripe Business Training and Consulting

93

Christian Abraham Kruger

Christian Abraham Kruger

94

Zamo Consulting

Zamo Consulting

95

Maite Bsuiness Consulting and Training Agency (Pty) Ltd

Maite Bsuiness Consulting and Training Agency (Pty) Ltd

96

Raeanama Trading Enterprise

Raeanama Trading Enterprise

97

Likhanyile Multipurpose

Likhanyile Multipurpose

98

Francios Jeanne Olivier

Francios Jeanne Olivier

99

Marlize van der Merwe

Marlize van der Merwe

100

Lepoma Tau Consulting (Pty) Ltd

Lepoma Tau Consulting (Pty) Ltd

101

Brainwave Projects 342 cc

Brainwave Projects 342 cc

102

Ewe Sana Marketing and Communications

Ewe Sana Marketing and Communications

103

QT Training (Pty) Ltd

QT Training (Pty) Ltd

104

Just June Training (Pty) Ltd

June NABB

105

Shamila Grever

Shamila Grever

106

Sarah Thobile Muthwa

Sarah Thobile Muthwa

107

DM Kirsten

DM Kirsten

108

Senzazona (Pty) Ltd

Senzazona (Pty) Ltd

 

Bid Response: Courier Services (SCM/2020/0026)

Bid number Bidder Name Organisation
1 Mailwise International (Pty) Ltd Mailwise International (Pty) Ltd
2 S. B. Delivery Services cc S. B. Delivery Services cc
3 Veekay Business House (Pty) Ltd Veekay Business House (Pty) Ltd
4 South African Post Office SOC. Ltd South African Post Office SOC. Ltd
5 Go Girl Couriers (Pty) Ltd Go Girl Couriers (Pty) Ltd
6 MP Mkwanazi MP Mkwanazi
7 Globefreight Worldwide Express (SA) Pty) Ltd Globefreight Worldwide Express (SA) Pty) Ltd
8 Madibana SA (Pty) Ltd Madibana SA (Pty) Ltd
9 Hull's Express Freight DCB Logistics
10 Courier IT SA (Pty) Ltd Courier IT SA (Pty) Ltd
11 Skynet South Africa (Pty) Ltd Skynet South Africa (Pty) Ltd
12 Brima Logistics (Pty) Ltd Brima Logistics (Pty) Ltd
13 DHL International (Pty) Ltd DHL International (Pty) Ltd
14 Aastom Courier Services cc Aastom Courier Services cc
15 Success 4ever (Pty) Ltd Success 4ever (Pty) Ltd


Bid Response: The Establishment of Retail Chair (SSP/2020/0019)

Bid number Bidder Name Organisation
1 University of Johannesburg University of Johannesburg
2 University of Witswatersrand University of Witswatersrand


Bid Response: Travel Management Services (SCM/2020/0025)

Bid number Bidder Name Organisation
1 Zap Travel and Tours Zap Travel and Tours
2 Embassy Travel (Pty) Ltd Embassy Travel (Pty) Ltd
3 Dabula Travel D Dabulamanzii Services (Pty)Ltd
4 Travel Today Corporate Travel (Pty) Ltd Travel Today Corporate Travel (Pty) Ltd
5 Tunimart (Pty) Ltd Tunimart (Pty) Ltd
6 Nyeleti Travel Agency Nyeleti Travel Agency
7 Atlantis Corporate Travel (Pty) Ltd Atlantis Corporate Travel (Pty) Ltd
8 Morerishi Travel Agency Morerishi Travel Agency
9 P and P Journey P and P Journey
10 Fly First (Pty) Ltd Travel Nation
11 Oluhambo Trading Enterprise Oluhambo Trading Enterprise
12 Travel Adventures International (Pty) Ltd Travel Adventures International (Pty) Ltd
13 Wings Naledi Travel Management (Pty) Ltd Wings Naledi Travel Management (Pty) Ltd
14 Club Corporate Travel (Pty) Ltd Club Corporate Travel (Pty) Ltd
15 Travel with Flair (Pty) Ltd Travel with Flair (Pty) Ltd
16 Gemini Moon Trading 7 (Pty) Ltd XL Nexus Travel
17 Afirkan Native Tours and Events Afirkan Native Tours and Events
18 Indigo Travel Indigo Travel
19 Thulima Event Management Thulima Event Management
20 Keolebogile Consortium (Pty) Ltd Keolebogile Consortium (Pty) Ltd
21 Hamba Nathi Travel Hamba Nathi Travel
22 Hamba Umhlaba Travel Hamba Umhlaba Travel


Bidder Response: Registered Co-Operatives – RDO/2019/0016

Bid number Bidder Name Organisation
1 Tloumogale Business Development & Consulting Tloumogale Business Development & Consulting
2 Cosmopolitan College/a MSC Business College Midrand Cosmopolitan College/a MSC Business College Midrand
3 Centre for Entrepreneurship Management and Innovation- CEMI Centre for Entrepreneurship Management and Innovation- CEMI
4 Zizi Consulting Services Zizi Consulting Services
5 Bright Ideas Projects Bright Ideas Projects
6 A and S Training Consultancy A and S Training Consultancy
7 MSC Business College Louis Trichadt MSC Business College Louis Trichadt
8 Donald Investments and Projects Donald Investments and Projects
9 Khoranzo Co-operative Ltd Khoranzo Co-operative Ltd
10 Human Capital Solutions Human Capital Solutions
11 RSF (Pty)Ltd RSF (Pty)Ltd
12 Khanyisa Technical Institute Khanyisa Technical Institute
13 J & N Ikhwekhwezi Yokusa Development Project J & N Ikhwekhwezi Yokusa Development Project
14 Primorial Solution (Pty)Ltd Primorial Solution (Pty)Ltd
15 Drainx Consultants Drainx Consultants
16 Shumani Training & HR Solutions Shumani Training & HR Solutions
17 Nowan Talents Nowan Talents
18 Reaching Beyond Our Limited traders Reaching Beyond Our Limited traders
19 Urbanite Enterprises Urbanite Enterprises
20 Gia Development Gia Development
21 Ehlanzeni TVET College Ehlanzeni TVET College
22 Altron Altron
23 BDCE BDCE
24 FPD FPD
25 Contra-Lit Contra-Lit
26 Omni HRC Omni HRC
27 Zondizipho Business Enterprise Zondizipho Business Enterprise
28 MSC Business Kempton Park Co-operative MSC Business Kempton Park Co-operative
29 Magnate Primary Co-Operative Magnate Primary Co-Operative
30 Phekgole Trading Enterprise Phekgole Trading Enterprise


Bidder Response: (NGO/NPO 1920) – RDO/2019/0015

Bid number Bidder Name Organisation
1 Masiqhame Trading 126 cc Masiqhame Trading 126 cc
2 Tloumogale Business Development & Consulting Tloumogale Business Development & Consulting
3 Khoali Consulting & ODL Group Khoali Consulting & ODL Group
4 Cosmopolitan College/a MSC Business College Midrand Cosmopolitan College/a MSC Business College Midrand
5 Centre for Entrepreneurship Centre for Entrepreneurship
6 Management and innovation - CEMI Management and innovation - CEMI
7 Zizi Consulting Services Zizi Consulting Services
8 Bright Ideas Projects Bright Ideas Projects
9 A and S Training Consultancy A and S Training Consultancy
10 Southern Ambition 171 cc Southern Ambition 171 cc
11 MSC Business College MSC Business College
12 Donald Investment and Projects Donald Investment and Projects
13 KDS Centre for Skills Development & Training KDS Centre for Skills Development & Training
14 South African Youth Movement South African Youth Movement
15 Khoranzo Corperative Ltd Khoranzo Corperative Ltd
16 Human Capital Solutions Human Capital Solutions
17 College of Cape Town College of Cape Town
18 Itumeleng Wellness Solutions Itumeleng Wellness Solutions
19 Rachel Letadi Rachel Letadi
20 RSF (Pty) Ltd RSF (Pty) Ltd
21 Khanyisa Technical Institute Khanyisa Technical Institute
22 J & N Ikhwekhwezi Yokusa Development Project J & N Ikhwekhwezi Yokusa Development Project
23 Primorial Solution (Pty) Ltd Primorial Solution (Pty) Ltd
24 Prainx Consultants Prainx Consultants
25 Shumani Training & HR Solutions Shumani Training & HR Solutions
26 Nowan Talents Nowan Talents
27 Tlotla Drugs and Substance Abuse Tlotla Drugs and Substance Abuse
28 Reaching Beyond Our Limited Traders Reaching Beyond Our Limited Traders
29 Urbanite Enterprises Urbanite Enterprises
30 Gia Development Gia Development
31 Siyaya Skills Institute Siyaya Skills Institute
32 Enhlanzeni TVET College Enhlanzeni TVET College
33 SAXM SAXM
34 Altron Altron
35 PCA trading & Projects PCA trading & Projects
36 Omuso (Pty) Ltd Omuso (Pty) Ltd
37 Pappllon Life and business Coaching Pappllon Life and business Coaching
38 Lesego .Com Enterprises Lesego .Com Enterprises
39 PBM Solutions PBM Solutions
40 Abathwa Investment (Pty) Ltd Abathwa Investment (Pty) Ltd
41 BDCE BDCE


Bidder Response: (Learner Management and Grants Levies System) – ITD/2019/0012

Bid number Bidder Name Organisation
1 Praxis Praxis
2 IT Aware IT Aware
3 Ciber Information International Ciber Information International
4 SoluGrowth SoluGrowth
5 Dajo Information Dajo Information
6 RemoteNet RemoteNet


Bidder Response: (Appointment of Panel of Multiple Service Providers to implement, support and maintain Microsoft dynamics AX systems) – ITD/2019/0013

Bid number Bidder Name Organisation
1 QI Solutions QI Solutions
2 Sage Information Sage Information
3 Nambiti Technologies Nambiti Technologies
4 Tipp Focus Holdings Tipp Focus Holdings
5 Global Computing Technologies Global Computing Technologies
6 SoluGrowth SoluGrowth


Bidder Response: (Research Agenda: Sector Skills Plans (SSP) 1920 – SSP/2019/0008

Bid number Bidder Name Organisation
0000000001 Telelestat Telelestat
0000000002 Ebus-Tech Ebus-Tech
0000000003 FR Research FR Research
0000000004 Top Line Research Solutions Top Line Research Solutions
0000000005 Redflank Redflank
0000000006 Dajo Associates Dajo Associates


Bidder Response: (Research Agenda: Impact Assessment 1920) –SSP/2019/0009

Bid number Bidder Name Organisation
0100000000 Dajo Associates Dajo Associates
0200000000 Ebus-Tech Ebus-Tech
0300000000 Redflank Redflank
0400000000 FR Research FR Research
0500000000 People Dynamics People Dynamics
0600000000 ILitha Management ILitha Management
0700000000 Underhil Corporate Underhil Corporate
0800000000 Timnet Management Consulting Timnet Management Consulting


Bidder Response: (Research Agenda: Research Studies 1920) –SSP/2019/00010

Bid number Bidder Name Organisation
0100000000 Dajo Associates Dajo Associates
0200000000 SSACI SSACI
0300000000 Redflank Redflank
0400000000 MBS Projects MBS Projects
0500000000 FR Research FR Research
0600000000 Letsema Letsema
0700000000 Ebus-Tech Ebus-Tech
0800000000 King Concepts King Concepts
0900000000 ILitha Management ILitha Management
1000000000 People Dynamics People Dynamics
1100000000 Underhil Corporate Underhil Corporate
1200000000 Timnet Consulting Timnet Consulting


Bidder response: (The appointment of a Service Provider to design, Layout, edit, update and printing learning material)-SME/2019/0004

Bid number Bidder Name Organisation
20 VukeyaHoldings VukeyaHoldings
23 Keletsoyame Projects & Trading Keletsoyame Projects & Trading
15 Meropa Communications Meropa Communications
22 LeblaQ (Linnes on white paper) LeblaQ (Linnes on white paper)
10 African Sun Media African Sun Media
05 Mugari Corporate Promotions Mugari Corporate Promotions
09 Lebone Litho Printers Lebone Litho Printers
26 Rampage Energie Rampage Energie
17 OPH Printing & Communications OPH Printing & Communications
02 MBS Projects MBS Projects
16 Kapele Business Services Kapele Business Services
14 Timothy Trading & Projects (Pty)Ltd Timothy Trading & Projects (Pty)Ltd
03 Resonance Institute of Learning Resonance Institute of Learning
07 Intelesi Consulting cc Intelesi Consulting cc
08 Shereno Printers Shereno Printers
06 Timnet Management Consultancy Timnet Management Consultancy
04 Black Icon Designs Black Icon Designs
11 Inclingliz Advertising & Marketing Inclingliz Advertising & Marketing
19 CTP Pretoria CTP Pretoria
21 Ndabase Printing Solutions Harry’s Printer Ndabase Printing Solutions Harry’s Printer
12 Yalashaba Youth Projectg Yalashaba Youth Project
18 HLKLM HLKLM
24 Lutak Consulting Lutak Consulting
26 Gatsheni Sizwe Gatsheni Sizwe
25 JitzCor (Pty)Ltd JitzCor (Pty)Ltd
01 BBV Consultants BBV Consultants
13 Smart ID 012 35 Smart ID 012 35
27 Lesedi Seven Group Lesedi Seven Group
28 Asiphiko Events & Marketing Asiphiko Events & Marketing


Bidder Response: (The Appointment of a Training Provider for the Informal Traders and Micro Enterprise Development Programme-SME/2019/006

Bid number Bidder Name Organisation
08 Eskillz College Eskillz College
12 Bright Day Consulting (Pty) Ltd Bright Day Consulting (Pty) Ltd
06 Busicor 97 Busicor 97
11 Tjantjello Training Solutions Tjantjello Training Solutions
03 Thutolore Academy Thutolore Academy
10 Executive Insights Executive Insights
02 Southern Ambitions t/a Alliance Skills Southern Ambitions t/a Alliance Skills
04 Timmet Management Consulting Timmet Management Consulting
07 Resonance Institute of Learning Resonance Institute of Learning
01 ELTEL ELTEL
09 BusiSipho Skills BusiSipho Skills
05 Leap Entrepreneurial Development Leap Entrepreneurial Development


Bidder Response: (The Appointment Of A Service To Supply And Install Microsoft Dynamics 365 For Operations (On Premise) Licenses- ITD/2019/0015

Bid number Bidder Name Organisation
1 DAC Systems DAC Systems
2 Vision Wave Vision Wave


Bidder response: (The appointment of events management companies for the informal traders and micro enterprise development programme workshops) - SME/2019/0003

Bid number Bidder Name Organisation
4 Gett Business & Trading Enterprise Gett Business & Trading Enterprise
5 Decoevents Line Decoevents Line
6 Ntsika Amandla Consotium Ntsika Amandla Consotium
9 Afrisonique Productions (P[Ty)Ltd Afrisonique Productions (P[Ty)Ltd
11 Smart Do 1235 Smart Do 1235
13 Best Sounds Events 2010 Best Sounds Events 2010
20 Red Switch Marketing Red Switch Marketing
21 Timothy Trading Timothy Trading
23 Kgotsofalang Trading & Projects Kgotsofalang Trading & Projects
26 Mc Deo Consulting Mc Deo Consulting
28 Oluhambo Trading Enterprise Oluhambo Trading Enterprise
29 Be-Sure Events Be-Sure Events
30 Crocia Events Crocia Events
32 Keletsoyame Projects & Trading Keletsoyame Projects & Trading
41 Baagisane Baagisane
42 Morebo Events & Projects Morebo Events & Projects
46 Kapele Business Solutions Kapele Business Solutions
48 Onelihle Creative Concepts (Pty)Ltd Onelihle Creative Concepts (Pty)Ltd
49 Kwavuko Communication Kwavuko Communication
51 Dikgaetsedi Tourism SANDSE Dikgaetsedi Tourism SANDSE
52 Striving Mind Trading 667 Striving Mind Trading 667
56 Balmandi Consulting (Pty)Ltd Balmandi Consulting (Pty)Ltd
58 Gia Marketing Gia Marketing
60 Nexitouch NPC Nexitouch NPC
62 Ayag Trading Ayag Trading
66 Spot on Dot Spot on Dot
67 The Appointment Of Events (DPW) The Appointment Of Events (DPW)
68 Yellow Media Yellow Media
69 Lebone Litho Printers Lebone Litho Printers
70 Matcom Technologies Matcom Technologies
71 Asipiko Events & Marketing Asipiko Events & Marketing
72 Jitzcor Jitzcor
73 Thinkfast Trading (Pty)Ltd Thinkfast Trading (Pty)Ltd
74 Dos Production Dos Production
63 Dipeu Investment Holding Dipeu Investment Holding
64 Ikhono Communications Ikhono Communications


Bidder response: (The Appointment Of A Service Provider to supply computer equipment to the W&RSETA)- ITD/2019/0014

Bid number Bidder Name Organisation
1 Innovation Lifecycle Innovation Lifecycle
3 Dekatshe Consulting Dekatshe Consulting
4 MTE CC MTE CC
5 Metro Computers Metro Computers
6 Khoza’s Corporate Khoza’s Corporate
7 Serumula Business Solutions (Pty)Ltd Serumula Business Solutions (Pty)Ltd
8 LM Technologies (Pty)Ltd LM Technologies (Pty)Ltd
9 Vukile IT Consulting (Pty)Ltd Vukile IT Consulting (Pty)Ltd
10 Esizwe Group Esizwe Group
11 MERC Systems MERC Systems
12 Tshikaleti Investments CC Tshikaleti Investments CC
13 Tsebo ke matla Trading Service Tsebo ke matla Trading Service
14 FJ Financial Services & Projects FJ Financial Services & Projects
15 Sage Computer Technologies Sage Computer Technologies
16 Kharifarisanane Construction anc Cleaning Kharifarisanane Construction anc Cleaning
17 PEU Business Enterprise PEU Business Enterprise
18 Khartye Promotions Enterprise Khartye Promotions Enterprise
19 Vintage Power Investment Holding Vintage Power Investment Holding
20 Parivenu Technology Parivenu Technology
21 Quintillion Quintillion
22 M2TD Consulting M2TD Consulting
23 Enabling Solutions Enabling Solutions
24 Mvula Worx Group Mvula Worx Group
25 Nexio Nexio
26 Nexion Nexion
27 Jolenhla Consultings Jolenhla Consultings
28 Montella IT Montella IT
29 Lwendo Lwendo
30 Superharder Superharder
31 MBVIT MBVIT
32 Academy Telecoms Academy Telecoms
33 EasyNet EasyNet
34 DNN Technologies DNN Technologies
35 Think Media Business Solutions Think Media Business Solutions
36 Nozinga Solutions Nozinga Solutions
37 Tshitavha Tshitavha
38 Pacesetter Consulting & Academy Pacesetter Consulting & Academy
39 Neo Technologies Neo Technologies
40 WeSolve WeSolve
41 Loop Designs Loop Designs
42 Khuse Telecoms Khuse Telecoms
43 Mohato Projects Mohato Projects
44 Brevirite (Pty)Ltd Brevirite (Pty)Ltd
45 Skhomo Technologies Skhomo Technologies
46 Kenneth Monageng s Kenneth Monageng
47 Matipa Business Solutions Matipa Business Solutions
48 Dimension Data Dimension Data
49 Carol Matlala (Pty)Ltd Carol Matlala (Pty)Ltd
50 Bolivia Technologies Bolivia Technologies
51 Geo Action Geo Action
52 Destiny Global Destiny Global
53 Biax Interactive Biax Interactive
54 Prodinet IT Solutions Prodinet IT Solutions
02 Makwa IT Technologies Makwa IT Technologies


Eastern Cape Regional Office (COO/2019/0007)

Bid number Bidder Name Organisation
1 SKG Africa (Pty) Ltd SKG Africa (Pty) Ltd
2 Monde Marketing and Distribution (Pty) Ltd Monde Marketing and Distribution (Pty) Ltd
3 Tribugenix (Pty) Ltd Tribugenix (Pty) Ltd


Bid Response: Office Space Free State (COO/2019/008)

Bid number Bidder Name Organisation
1 Encha Property Services Encha Property Services
2 Phethogo Consulting (Pty) Ltd Phethogo Consulting (Pty) Ltd


Bid Response: Office Space Gauteng North (COO/2019/0009)

Bid number Bidder Name Organisation
1 Tribugenix (Pty) Ltd Tribugenix (Pty) Ltd
2 Redefine Properties Redefine Properties
3 Mowana Properties (Pty) Ltd Mowana Properties (Pty) Ltd


Bid Response: Office Space Gauteng South (COO/2019/0010)

Bid number Bidder Name Organisation
1 Chair Properties cc Chair Properties cc
2 Spot on Dot (Pty) Ltd Spot on Dot (Pty) Ltd
3 Redefine Properties Redefine Properties
4 Sanlam Life Insurance (Pty) Ltd Sanlam Life Insurance (Pty) Ltd
5 Tribugenix (Pty) Ltd Tribugenix (Pty) Ltd
6 Centpret Properties (Pty) Ltd Centpret Properties (Pty) Ltd


Bid Response: Office Space Head Office (COO/2019/0006)

Bid number Bidder Name Organisation
1 Inani Property Holding Inani Property Holding
2 JR 209 Investments (Pty) Ltd JR 209 Investments (Pty) Ltd
3 Tribugenix (Pty) Ltd Tribugenix (Pty) Ltd
4 SKG Properties SKG Properties
5 Redifine Properties Redifine Properties
6 Skyprops 99 (Pty) Ltd Skyprops 99 (Pty) Ltd
7 Spot on Dot (Pty) Ltd Spot on Dot (Pty) Ltd


Bid Response: Office Space Kwazulu Natal (COO/2019/0011)

Bid number Bidder Name Organisation
1 Spire Property Management (Pty) Ltd Spire Property Management (Pty) Ltd
2 Outshine Trading cc Outshine Trading cc
3 Rosedew Investments cc Rosedew Investments cc
4 Tupac Business Enterprises cc Tupac Business Enterprises cc


Bid Response: Office Space Limpopo (COO/2019/0012)

Bid number Bidder Name Organisation
1 Valinor Trading 209cc Malan Eiendomme
2 Lebombo Beleggings Lebombo Beleggings
3 Quanto 2000 Quality and Project Managers cc Quanto 2000 Quality and Project Managers cc


Bid Response: Office Space Mpumalanga (COO/2019/0013)

Bid number Bidder Name Organisation
1 Villa Anne Boutique Hotel Group Villa Anne Boutique Hotel Group
2 Tribugenix (Pty) Ltd Tribugenix (Pty) Ltd
3 Kevin Paul Properties (Pty) Ltd Kevin Paul Properties (Pty) Ltd


Bid Response: Office Space Northern Cape (COO/2019/0014)

Bid number Bidder Name Organisation
1 Vakunda Trust Vakunda Trust
2 Jorenka Properties cc Jorenka Properties cc
3 R and S Ambition Trading cc R and S Ambition Trading cc
4 MH Bizprop (Pty) Ltd MH Bizprop (Pty) Ltd


Bid Response: Office Space North West (COO/2019/0015)

Bid number Bidder Name Organisation
1 Ligit Props 119 (Pty) Ltd Ligit Props 119 (Pty) Ltd
2 Mowana Properties (Pty) Ltd Mowana Properties (Pty) Ltd
3 Renale Boitumelo (Pty) Ltd Renale Boitumelo (Pty) Ltd
4 Thomas Family Trust Thomas Family Trust


Bid Response: Office Space North West (COO/2019/0015)

Bid number Bidder Name Organisation
1 Spear Reit Limited Spear Reit Limited
2 Tribugenix (Pty) Ltd Tribugenix (Pty) Ltd
3 Percks Projects (Pty) Ltd Percks Projects (Pty) Ltd
4 Spot on Dot (Pty) Ltd Spot on Dot (Pty) Ltd


Bid Response: Work based Learning Tracer Studies Internships

Bid number Bidder Name Organisation
1 Mabatimi Management Services Mabatimi Management Services
2 Ruros Skills Training Ruros Skills Training
3 Kudsiya Cassim and Associated cc The Renaissance Network
4 Madhlakula Trading and Projects (Pty) Ltd Madhlakula Trading and Projects (Pty) Ltd
5 Urban-Econ Development Economists (Pty) Ltd Urban-Econ Development Economists (Pty) Ltd
6 Insurvey Insurvey
7 Mission Point Consulting Mission Point Consulting
8 s24 Business Group s24 Business Group
9 Bureau of Market Research (Pty) Ltd Bureau of Market Research (Pty) Ltd
10 Quest Research Services Quest Research Services
11 Topline Research Solutions Topline Research Solutions


Bid Response: The Supply of Microsoft Dynamics 365 for Operations (On Premises) Licenses (ITD/2019/ 0018) Closed Bid Process

Bid number Bidder Name Organisation
1 Dac Systems (Pty) Ltd Dac Systems (Pty) Ltd
2 Argon Business Solutions (Pty) Ltd Argon Business Solutions (Pty) Ltd
3 First Technology (Pty) Ltd First Technology (Pty) Ltd
4 Acctech Systems (Pty) Ltd Acctech Systems (Pty) Ltd
5 Strategix Business Solutions (Pty) Ltd Strategix Business Solutions (Pty) Ltd
6 Altron Karabina Altron Karabina


Bid Response: Multifunctional Printers (ITD/2019/0016) Open Bid Process

Bid number Bidder Name Organisation
1 Evolution Technology Group (Pty) Ltd Evolution Technology Group (Pty) Ltd
2 Enabling ICT Solutions (Pty) Ltd Enabling ICT Solutions (Pty) Ltd
3 Dalitso Business Equipment (Pty) Ltd Dalitso Business Equipment (Pty) Ltd
4 Velaphanda Trading and Projects Velaphanda Trading and Projects
5 Summer Flame Investments (Pty) Ltd Summer Flame Investments (Pty) Ltd
6 Sereti Office Automation (Pty) Ltd Daisy Business Solutions
7 Konica Minolta South Africa a Division of Bidvest Office (Pty) Ltd Konica Minolta South Africa a Division of Bidvest Office (Pty) Ltd


Bid Response: Registered Co-Operatives Project 1920 (RDO/2019/0017) Open Bid Process

Bid number Bidder Name Organisation
1 A and S Training Consultancy (Pty) Ltd A and S Training Consultancy (Pty) Ltd
2 Eskilz College (Pty) Ltd Eskilz College (Pty) Ltd
3 Gain Learning Today Leading Tomorrow Gain Learning Today Leading Tomorrow
4 Informage Business Group Informage Business Group


Bid Response: The Appointment of a Panel of Researchers (SSP/2019/0015) Open Bid Process

Bid number Bidder Name Organisation
1 Redflank Solutions (Pty) Ltd Redflank Solutions (Pty) Ltd
2 Multilink Consulting (Pty) Ltd Multilink Consulting (Pty) Ltd
3 Zwelalekhe Business Solutions (Pty) Ltd Zwelalekhe Business Solutions (Pty) Ltd
4 DEM TSE Trading and Business Solutions cc DEM TSE Trading and Business Solutions cc
5 JTP Consortium (Pty) Ltd JTP Consortium (Pty) Ltd
6 Insurvey Insurvey
7 Impact Advantage Impact Advantage
8 Urban-Econ Development Economists (Pty) Ltd Urban-Econ Development Economists (Pty) Ltd
9 Ebus-Tech Consulting (Pty) Ltd Ebus-Tech Consulting (Pty) Ltd
10 Timnet Management Consulting (Pty) Ltd Timnet Management Consulting (Pty) Ltd
11 Quest Research Services Quest Research Services
12 s24 Business Group s24 Business Group


Bidder Response: (IT Infrastructure Hosting, Connectivity and Telephony) - ITC/2019/0008

Bid number Bidder Name Organisation
1 Mabvumela Corporation (Pty) Ltd Mabvumela Corporation (Pty) Ltd
2 Internet Solutions – A Division of Dimension Data (Pty) Ltd Internet Solutions – A Division of Dimension Data (Pty) Ltd
3 Layer3 Telecom Layer3 Telecom
4 CQ Technologies CQ Technologies
5 Dataproof Communications Dataproof Communications


Bidder Response: (Retail Management Development Programme (RMDP)) - CEO/2019/0009

Bid number Bidder Name Organisation
1 Henley Business School Africa Henley Business School Africa
2 University of Pretoria – Faculty of Economic and Management Sciences University of Pretoria – Faculty of Economic and Management Sciences
3 Wits Business School Wits Business School


Bidder Response: (SME Capacitation Workshop) – SME/2019/0001

Bid number Bidder Name Organisation
1 Afrosonique Production Afrosonique Production
2 Maletsatsi Trading Maletsatsi Trading
3 Dos Productions Dos Productions
4 Mfusijiza Logistic Mfusijiza Logistic
5 Spot On Dot Spot On Dot
6 Kuhlwile Consultation Kuhlwile Consultation
7 Vertex Investex Investment Holdings Vertex Investex Investment Holdings
8 Catalyx Consulting Catalyx Consulting
9 Lenmore Training Institute Lenmore Training Institute
10 SNS Group SA SNS Group SA
11 Oluhambo Trading Enterprise Oluhambo Trading Enterprise
12 Shengezwa Trading and Projects Shengezwa Trading and Projects
13 3rd Level Marketing & Media Group 3rd Level Marketing & Media Group
14 Nomangwanya Trading Nomangwanya Trading
15 KDS Centre for Skills Development and Training KDS Centre for Skills Development and Training
16 Virtue Business Solutions OVirtue Business Solutions
17 Kwavuko Communications Kwavuko Communications
18 Vegue Exchange (Pty) Ltd Vegue Exchange (Pty) Ltd
19 Thitha Training and Development Services Thitha Training and Development Services
20 Maseru Entertainment and Parks Maseru Entertainment and Parks
21 Season’s Find 1315 Season’s Find 1315
22 Ntandoyami Trading Ntandoyami Trading
23 Timothy Trading and Projects Timothy Trading and Projects
24 Lifesguard Global Investments Lifesguard Global Investments
25 BVB 190604 Project BVB 190604 Project
26 Lounge 848 Lounge 848
27 Getti Business and Trading Enterprise Getti Business and Trading Enterprise
28 Creative Thinking Trading Creative Thinking Trading
29 Brainwave Projects 342 Brainwave Projects 342
30 Skills Edge (Pty) Ltd Skills Edge (Pty) Ltd
31 Semilson Group Semilson Group
32 IMIE Trading IMIE Trading
33 Sebakasame Business Enterprise Sebakasame Business Enterprise
34 Global General Cleaning Global General Cleaning
35 Versatile International Group BVersatile International Group
36 Omuso (Pty) Ltd Omuso (Pty) Ltd
37 Contra Lit (Pty) Ltd Contra Lit (Pty) Ltd
38 Online Creative Concepts Online Creative Concepts
39 Chanrose Training and Development Chanrose Training and Development
40 Sibanye Team (Pty) Ltd Sibanye Team (Pty) Ltd


Bidder Response: (Courier Services) - SCM/2018/0012

Bid number Bidder Name Organisation
1 ACT Logistics (Pty) Ltd ACT Logistics (Pty) Ltd
2 Hull’s Express Freight Hull’s Express Freight
3 Bopang Distribution and Logistics (Pty) Ltd Bopang Distribution and Logistics (Pty) Ltd
4 Courier It SA (Pty) Ltd Courier It SA (Pty) Ltd
5 Globeflight Worldwide Express (SA) (Pty) Ltd Globeflight Worldwide Express (SA) (Pty) Ltd
6 Skynet SA (Pty) Ltd Skynet SA (Pty) Ltd
7 Avion Express (Pty) Ltd Avion Express (Pty) Ltd
8 Freight Care Logistics (Pty) Ltd Freight Care Logistics (Pty) Ltd


Bidder Response: (International Leadership Project Programme (ILDP)) - CEO/2019/0008

Bid number Bidder Name Organisation
1 Regenesys Business School Regenesys Business School
2 Gordon Institute of Business Science: Division of the University of Pretoria Gordon Institute of Business Science: Division of the University of Pretoria
3 Henley Business School Africa Henley Business School Africa
4 University of Cape Town – Graduate School of Business University of Cape Town – Graduate School of Business


h3> Bidder Response: (Short Term Insurance Brokerage Services) - SCM/2018/0015
Bid number Bidder Name Organisation
1 Lateral Unison Lateral Unison
2 Jon Beverley’s Financial Solutions Jon Beverley’s Financial Solutions


Bidder Response: (Rural Villages Project ) - RDO/2018/0011

Bid number Bidder Name Organisation
1 Busicor 97 cc Busicor 97 cc
2 Sebakame Business Enterprise (PTY) Ltd Sebakame Business Enterprise (PTY) Ltd
3 Tourism and Business Institute SA Tourism and Business Institute SA
4 Emanzini Staffing Solutions Emanzini Staffing Solutions
5 SSD Institute SSD Institute
6 Edutel Wholesale and Retail Academy Edutel Wholesale and Retail Academy
7 South Ambition 171 cc South Ambition 171 cc


Bidder Response: (Rural Learnership 1819 Project ) - RDO/2018/0013

Bid number Bidder Name Organisation
1 Nghala Enterprise Development Nghala Enterprise Development
2 Edutel Wholesale and Retail Academy Edutel Wholesale and Retail Academy
3 Emanzini Staffing Solutions Emanzini Staffing Solutions
4 Emanzini Staffing Solutions Emanzini Staffing Solutions
5 Contra Lit (PTY) ltd Contra Lit (PTY) ltd
6 J& N Ikhwezi Yokusa Development Project J& N Ikhwezi Yokusa Development Project
7 Busicor 97 cc Busicor 97 cc
8 TBL Empowerment Hub TBL Empowerment Hub
9 Marian Ridge Computer College Marian Ridge Computer College
10 Eskills College Eskills College
11 SSD Institute SSD Institute
12 Masiqhame Trading 126 cc Masiqhame Trading 126 cc
13 Tourism and Business Institute of SA Tourism and Business Institute of SA


Bidder Response: (NGO/NPO Project) - RDO/2018/0012

Bid number Bidder Name Organisation
1 Eduted Edutel
2 Sesifikile Events Management Sesifikile Events Management
3 Southern Ambition 171 Southern Ambition 171
4 Masiqhame Trading 126 cc Masiqhame Trading 126 cc
5 Eskills College Eskills College
6 A & S Consultancy A & S Consultancy
7 Contra Lit Contra Lit
8 MRCC MRCC
9 TBL Empowerment HUB TBL Empowerment HUB
10 Bopang Goods and Services Bopang Goods and Services
11 Leseding Skills Development Leseding Skills Development
12 Godisang Develoment Godisang Develoment


Bidder Response: (Internal Audit Service) - NCR/2018/0003

Bid number Bidder Name Organisation
1 Open Waters Open Waters
2 Sondlo Chartered Accountants Sondlo Chartered Accountants
3 Boikano Accountants Boikano Accountants
4 Ernest and Young Ernest and Young
5 Nexia SAB&T Nexia SAB&T
6 TM Consulting TM Consulting
7 All 5 Holdings Advisory Services All 5 Holdings Advisory Services
8 Vernitors Consulting Vernitors Consulting
9 Ntumba Inc
10 Ndungu Consulting Ndungu Consulting
11 OMA Chartered Accountants OMA Chartered Accountants
12 Ngubane and Company Ngubane and Company
13 Big Business Innovations Group Big Business Innovations Group
14 Inqaba Kadiya Consulting Inqaba Kadiya Consulting
15 MMM Advisory Services MMM Advisory Services
16 NUE Consulting Finance NUE Consulting Finance
17 Kgotleha Consulting Kgotleha Consulting


Bidder Response: (Disability Learnership Programme) - COO/2018/0004

Bid number Bidder Name Organisation
1 MSC Education Solutions MSC Education Solutions
2 Thuto Lore Academy Thuto Lore Academy
3 People Solutions People Solutions
4 The ED Agency The ED Agency
5 Aluwa Training Aluwa Training
6 Siyaya Skills Institute Siyaya Skills Institute
7 Eskills College Eskills College
8 A&S Training Consultants A&S Training Consultants
9 Leseding Skills Development Leseding Skills Development
10 Marian Ridge Computer Marian Ridge Computer
11 Open Learning Group Open Learning Group
12 Skhukhune TVET College Skhukhune TVET College
13 Big Business Innovations Group Big Business Innovations Group
14 The Mason Blanc Firm The Mason Blanc Firm
15 MMM Advisory Services MMM Advisory Services
16 Mashianoke Communication Services Mashianoke Communication Services
17 Tjantjello Training Solutions Tjantjello Training Solutions
18 Regent Business School Regent Business School
19 BIBI Cash and Carry BIBI Cash and Carry


Bidder Response: (External Moderation ) - RDO/2018/0005

Bid number Bidder Name Organisation
1 Mr S Panday Mr S Panday
2 Craig Fourie Craig Fourie
3 Nozipho Consulting Nozipho Consulting
4 Pirot Pirot
5 Smartkip (Pty)Ltd Smartkip (Pty)Ltd
6 Samntha Miles Van der Vyver Samntha Miles Van der Vyver
7 Makgalaka Business Development Makgalaka Business Development
8 Khoati Group of Companie Khoati Group of Companie
9 ETD Work ETD Work
10 MATE Service Supply MATE Service Supply
11 Chanrose training and Development Project Chanrose training and Development Project
12 Thato Mahlako Trading an Projects Thato Mahlako Trading an Projects
13 Mphentlwe Trading and Projects Mphentlwe Trading and Projects
14 Proffecto Consulting Proffecto Consulting
15 Busicor 97 Busicor 97
16 HRST HRST
17 Sebenzisanani Sebenzisanani
18 PTDev PTDev
19 SACTA SACTA
20 TTI TTI
21 Rumas General Invs Trading cc Rumas General Invs Trading cc
22 BC Training Academy BC Training Academy
23 Machabelele Associates Machabelele Associates
24 Kuyakhula Kuyakhula


Bidder Response: (Rural Cooperatives) - RDO/2018/0014

Bid number Bidder Name Organisation
1 Contra Lit (Pty) Ltd Contra Lit (Pty) Ltd
2 Sekhukhune TVET College Sekhukhune TVET College
3 Edutel Wholesale & Retail Academy Edutel Wholesale & Retail Academy
4 Ntombizonke M. Mkhwanazi Ntombizonke M. Mkhwanazi
5 A&S Training Consultancy A&S Training Consultancy
6 Eskillz College (Pty) Ltd Eskillz College (Pty) Ltd


Bidder Response: (Panel of Legal Service Providers) - SCM/2017/0010

Bid number Bidder Name Organisation
1 Rooth & Wessels Africa Group Rooth & Wessels Africa Group
2 Mamokgalake Chuene Attorneys Inc. Mamokgalake Chuene Attorneys Inc.
3 Gildenhuys Malatji Attorneys Gildenhuys Malatji Attorneys
4 PM and Associates (Prince Mudau) PM and Associates (Prince Mudau)
5 Ishmael & Dahya Attorneys Ishmael & Dahya Attorneys
6 Cheadle Thompson and Haym Inc Attorney Cheadle Thompson and Haym Inc Attorney
7 Katake Attorneys Katake Attorneys
8 Mkhabela Huntley Attorneys Inc Mkhabela Huntley Attorneys Inc
9 SML Matsaung Attorneys SML Matsaung Attorneys
10 Phukubje Pierce Masithela Attotneys Phukubje Pierce Masithela Attotneys
11 Seanego Incorporated Seanego Incorporated
12 Webber Cooper Lockman Webber Cooper Lockman
13 De Swardt Vogel Myambo Attorneys De Swardt Vogel Myambo Attorneys
14 Hogan Lovelle Hogan Lovelle
15 Ledwaba Mazwai Attorneys Ledwaba Mazwai Attorneys
16 Midzusi Matjiedt Attorneys
17 Mbabane and Sokutu Inc Mbabane and Sokutu Inc
18 M.S Shaik Attorneys M.S Shaik Attorneys
19 Medupi Lehong Incoporated Medupi Lehong Incoporated
20 Mohale Incorporated Mohale Incorporated
21 Kgohlishi Able Mamabolo Attorneys In Kgohlishi Able Mamabolo Attorneys In
22 Thomson Wilks Inc Thomson Wilks Inc
23 Molose Matsaung Attorneys Molose Matsaung Attorneys
24 HM Chaane Attorneys Inc HM Chaane Attorneys Inc
25 Sehoana Motsepe Attorneys Sehoana Motsepe Attorneys
26 Mampeule Attorneys Inc Mampeule Attorneys Inc
27 Nabeel Noorbhai Attorneys Nabeel Noorbhai Attorneys
28 Siyathemba Sokutu Siyathemba Sokutu
29 Pravina Govender Attorneys Pravina Govender Attorneys


Bidder Response:(OFFICE SPACE) - SCM/2018/0013

Bid number Bidder Name Organisation
1 Regus Regus
2 Sthathu Funding(PTY) Sthathu Funding(PTY)


Bidder Response: (Sector Liaison Officer ) - REG/2018/0004

Bid number Bidder Name Organisation
1 Pieter Aucamp Pieter Aucamp
2 Nhlanhla Phangothe Projects Nhlanhla Phangothe Projects
3 Shumani Training and HR Solutions Shumani Training and HR Solutions
4 Itumeleng Wellness Solutions Itumeleng Wellness Solutions
5 Passionatre About People Passionatre About People
5 Mandev Consulting Mandev Consulting
6 Bakone Itireleng Bakone Itireleng
7 Proffecto Consulting Proffecto Consulting
8 HR Solutions for tomorrow HR Solutions for tomorrow
9 Luleka Business Academy Luleka Business Academy
10 CG Rudaman CG Rudaman
11 Yellow Media Publishing Yellow Media Publishing
12 SPS Learning SPS Learning
13 Lamca Consulting Lamca Consulting
14 RR Morgans Trading RR Morgans Trading
15 Sibani Consulting Sibani Consulting
16 OM Consulting OM Consulting
17 LPN Training and Development LPN Training and Development
18 Botlokwa Events and Projects Botlokwa Events and Projects
19 Vance Business Ventures Vance Business Ventures
20 Dinah Maria Kirsten Dinah Maria Kirsten
21 Asalupi Trading Asalupi Trading
22 Elegant Line Training Elegant Line Training
23 Batlakiso Publishing Batlakiso Publishing
24 Zion Human Resources Consulting Zion Human Resources Consulting
25 The creative Box Communications The creative Box Communications
26 Mvelaphanda Technologies Mvelaphanda Technologies
27 Mate Service Supplies Mate Service Supplies
28 Zainab Abdul Hamid Zainab Abdul Hamid
29 Brainwave Projects Brainwave Projects
30 Mkaeel Doba Mkaeel Doba
31 Ukuhlengwa Trading Ukuhlengwa Trading
32 Pogiso J Matlala Pogiso J Matlala
33 Borderless Activities and Networks Borderless Activities and Networks
34 NBI NBI
35 BC Training Academy BC Training Academy
36 G Lulwandle Business Enterprise G Lulwandle Business Enterprise
37 Mawasha Chemicals Mawasha Chemicals
38 Busicor 97 Busicor 97
39 NIIT Consulting NIIT Consulting
40 Sylman Consulting Sylman Consulting
41 Alida Aucamp Alida Aucamp


Bidder Response: (Travel Management Services ) - SCM/2018/0011

Bid number Bidder Name Organisation
1 Travel with Flair Travel with Flair
2 XL Nexus Travel T/A Germini Moon Trading PTY
3 Harvey World Travel Harvey World Travel
4 Munlin Travel Munlin Travel
5 XL Astra Travel XL Astra Travel
5 Foundation for Professional Development Foundation for Professional Development
6 Travel Adventures International Travel Adventures International
7 Hamba Nathi Travel Hamba Nathi Travel


Bidder Response: (OFFICE SPACE) - SCM/2018/0013

Bid number Bidder Name Organisation
1 Sthathu Funding (PTY) Sthathu Funding (PTY)
2 Regus Regus


Bidder Response: (Intergrated IT Management System ) - ITC/2018/0006

Bid number Bidder Name Organisation
1 MBS Projects PTY MBS Projects PTY
2 Dajo Technologies Dajo Technologies
3 Internet Solutions Dimension Data PTY
4 Ciber Information International Ciber Information International
5 Africawide Technology Africawide Technology
5 Ubuntu Technologies Ubuntu Technologies


Bidder Response: Integrated IT Management System – TDI/2018/0005

Bid number Bidder Name Organisation
1 Ciber Information International Ciber Information International
2 Frakop Frakop
3 Vision Wave Vision Wave
4 SoluGrowth SoluGrowth
5 Dataproof Dataproof
6 Argo Business Solutions Argo Business Solutions


Bidder Response: Outsourced Internal Audit Services – NCR/2018/0003

Bid number Bidder Name Organisation
1 Ntumba and Associate Consultants Ntumba and Associate Consultants
2 Big Business Consulting Group Big Business Consulting Group
3 Boikano Accountants Boikano Accountants
4 Nexia SAB&T
5 Ngubane and Associates Ngubane and Associates
6 Ndungu Consulting Ndungu Consulting
7 OMA Chartered Accountants OMA Chartered Accountants
8 Ginini Consulting Pty Ltd Ginini Consulting Pty Ltd
9 Intelligent Business Solutions Intelligent Business Solutions
10 MNB Business Solutions MNB Business Solutions


Bidder Response: Business Analysis Services – SCM/2017/0009

Bid number Bidder Name Organisation
1 Bavelile Consulting and Training Bavelile Consulting and Training
2 Kgatontle Financial Services (Pty) Ltd Kgatontle Financial Services (Pty) Ltd
3 Khutso Nonyane Brace Innovations
4 Mazia Gembe Managed Services Mazia Gembe Managed Services
5 Munyaradzi Husvu Igenious Stride Business Consulting Pty Ltd
6 SQS Group Limited SQS Group Limited
7 Engco Engineering Pty Ltd Engco Engineering Pty Ltd
8 Ginini Consulting Pty Ltd Ginini Consulting Pty Ltd
9 Thought Mobility (Pty) Ltd Thought Mobility (Pty) Ltd
10 The Renaissance Network The Renaissance Network
11 Eleveight Consult Eleveight Consult
12 Kanimambo Management Solutions Kanimambo Management Solutions
13 Kuyaphambili Investment cc Kuyaphambili Investment cc
14 ABT Group (Pty) Ltd ABT Group (Pty) Ltd
15 Timmut Connect Timmut Connect
16 E-Software Solutions E-Software Solutions
17 Core Focus (Pty) Ltd Core Focus (Pty) Ltd
18 Sizwe Ntsaluba Gobodo Advisory Services (Pty) Ltd Sizwe Ntsaluba Gobodo Advisory Services (Pty) Ltd


Bidder Response: Ministerial Sponsorship between DHET and W&RSETA

Bid number Bidder Name Organisation
1 Sediba Sedibe Enterprise Sediba Sedibe Enterprise
2 Be Sure Events Solutions Be Sure Events Solutions
3 Crocia Events (Pty) Ltd Crocia Events (Pty) Ltd
4 Lekgotla Africa Events and Conferences Lekgotla Africa Events and Conferences


Bidder Response: International Leadership Development Programme 17/18

Bid number Bidder Name Organisation
1 Gordon Institute of Business Science Gordon Institute of Business Science
2 Regenesys Business School Regenesys Business School
3 MANCOSA MANCOSA
4 Henley Business School Henley Business School


Bidder Response: Panel of Forensic Service Providers

Bid number Bidder Name Organisation
1 Maynard Menon Govender Singh Incorporated Maynard Menon Govender Singh Incorporated
2 Comperio Ferencic Services (Pty) Ltd Comperio Ferencic Services (Pty) Ltd
3 Ngidi Business Advisory Services (Pty) Ltd MS Xulu Consulting (Pty) Ltd
4 Kenlim Consultants Kenlim Consultants
5 Victorious Chartered Accountants Victorious Chartered Accountants
6 Sunny Nameng Inc Nameng Attorneys
7 Werkmans Attorneys Werkmans Incorporated
8 BDO Advisory Services (Pty) Ltd BDO Advisory Services (Pty) Ltd
9 Moore Stephens BR Forensic Services (Pty) Ltd Moore Stephens BR Forensic Services
10 KPMG Services Proprietary Limited KPMG Services Proprietary Limited
11 Sedupe and Metja Consulting Sedupe and Metja Consulting
12 Nkonki Incorporated Nkonki Incorporated
13 EC Investigations (Pty) Ltd EC Investigations (Pty) Ltd
14 Defence In Depth Technology Defence In Depth Technology (Pty) Ltd
15 PricewaterhouseCooper Inc PricewaterhouseCooper Inc
16 Rakoma and Associates Inc Rakoma and Associates Inc
17 Sizwe Ntsaluba Gobodo Sizwe Ntsaluba Gobodo
18 ARMS - Audit and Risk Management Solutions (Pty) Ltd ARMS - Audit and Risk Management Solutions (Pty) Ltd
19 Nick Olivier. Org Nare Scope (Pty) Ltd
20 Fimcorp Consulting(Pty)Ltd Fimcorp Consulting(Pty)Ltd
21 RW Forensic and Consulting RW Forensic and Consulting
22 Jasmin and Associates Jasmin and Associates
23 TFS Africa (Pty) Ltd TFS Africa (Pty) Ltd
24 Mazars Forensic Services (Pty) Ltd Mazars Forensic Services (Pty) Ltd
25 Gobodo Forensic and Investigative Accounting (Pty) Ltd Gobodo Forensic and Investigative Accounting (Pty) Ltd
26 Specialist Investigation Litigation Case Management Specialist Investigation Litigation Case Management
27 JGL Forensic Services (Pty) Ltd JGL Forensic Services (Pty) Ltd
28 Mafate Inc Attorneys Mafate Inc Attorneys
29 Morar Incorporated Morar Incorporated
30 Vernitos Consulting cc Vernitos Consulting cc
31 NMK Forensics NMK Forensics
32 Qhubeka Forensic Services Qhubeka Forensic Services
33 Empowerment Dynamics Consulting Empowerment Dynamics Consulting
34 PSMA Holdings (Pty)Ltd PSMA Holdings (Pty)Ltd
35 EOH Forensic Services EOH Forensic Services
36 NEXUS Forensic Services NEXUS Forensic Services
37 Outsourced Risk and Compliance Assessment Outsourced Risk and Compliance Assessment
38 Ligwa Advisory Services Ligwa Advisory Services
39 Duja Consulting (Pty) Ltd Duja Consulting (Pty) Ltd
40 Ubuntu Business Advisory and Consulting (Pty) Ltd Ubuntu Business Advisory and Consulting (Pty) Ltd
41 Ernest & Young Advisory Services (Pty) Ltd Ernest & Young Advisory Services (Pty) Ltd
42 Sekela Xabiso CA Inc. Sekela Xabiso CA Inc.
43 Open Water Advanced Risk Solutions (Pty) Ltd Open Water Advanced Risk Solutions (Pty) Ltd
44 TIC And Mend TIC And Mend (Pty) Ltd
45 Deloitte & Touche Deloitte & Touche
46 Mfenyana Attorneys (Pty) Ltd Mfenyana Attorneys
47 Grant Thornton PS Advisory (Pty) Ltd Grant Thornton PS Advisory (Pty) Ltd
48 Ntshosho Group Ntshosho Group
49 Ngubane & Co Ngubane & Co
50 OMA Chartered Accountants Inc. OMA Chartered Accountants Inc.
home > tenders > Bidders response
 

Bidders Response

Bidder Response: (IT Infrastructure Hosting, Connectivity and Telephony) - ITC/2019/0008

Bid number Bidder Name Organisation
1 Mabvumela Corporation (Pty) Ltd Mabvumela Corporation (Pty) Ltd
2 Internet Solutions – A Division of Dimension Data (Pty) Ltd Internet Solutions – A Division of Dimension Data (Pty) Ltd
3 Layer3 Telecom Layer3 Telecom
4 CQ Technologies CQ Technologies
5 Dataproof Communications Dataproof Communications


Bidder Response: (Retail Management Development Programme (RMDP)) - CEO/2019/0009

Bid number Bidder Name Organisation
1 Henley Business School Africa Henley Business School Africa
2 University of Pretoria – Faculty of Economic and Management Sciences University of Pretoria – Faculty of Economic and Management Sciences
3 Wits Business School Wits Business School


Bidder Response: (SME Capacitation Workshop) – SME/2019/0001

Bid number Bidder Name Organisation
1 Afrosonique Production Afrosonique Production
2 Maletsatsi Trading Maletsatsi Trading
3 Dos Productions Dos Productions
4 Mfusijiza Logistic Mfusijiza Logistic
5 Spot On Dot Spot On Dot
6 Kuhlwile Consultation Kuhlwile Consultation
7 Vertex Investex Investment Holdings Vertex Investex Investment Holdings
8 Catalyx Consulting Catalyx Consulting
9 Lenmore Training Institute Lenmore Training Institute
10 SNS Group SA SNS Group SA
11 Oluhambo Trading Enterprise Oluhambo Trading Enterprise
12 Shengezwa Trading and Projects Shengezwa Trading and Projects
13 3rd Level Marketing & Media Group 3rd Level Marketing & Media Group
14 Nomangwanya Trading Nomangwanya Trading
15 KDS Centre for Skills Development and Training KDS Centre for Skills Development and Training
16 Virtue Business Solutions OVirtue Business Solutions
17 Kwavuko Communications Kwavuko Communications
18 Vegue Exchange (Pty) Ltd Vegue Exchange (Pty) Ltd
19 Thitha Training and Development Services Thitha Training and Development Services
20 Maseru Entertainment and Parks Maseru Entertainment and Parks
21 Season’s Find 1315 Season’s Find 1315
22 Ntandoyami Trading Ntandoyami Trading
23 Timothy Trading and Projects Timothy Trading and Projects
24 Lifesguard Global Investments Lifesguard Global Investments
25 BVB 190604 Project BVB 190604 Project
26 Lounge 848 Lounge 848
27 Getti Business and Trading Enterprise Getti Business and Trading Enterprise
28 Creative Thinking Trading Creative Thinking Trading
29 Brainwave Projects 342 Brainwave Projects 342
30 Skills Edge (Pty) Ltd Skills Edge (Pty) Ltd
31 Semilson Group Semilson Group
32 IMIE Trading IMIE Trading
33 Sebakasame Business Enterprise Sebakasame Business Enterprise
34 Global General Cleaning Global General Cleaning
35 Versatile International Group BVersatile International Group
36 Omuso (Pty) Ltd Omuso (Pty) Ltd
37 Contra Lit (Pty) Ltd Contra Lit (Pty) Ltd
38 Online Creative Concepts Online Creative Concepts
39 Chanrose Training and Development Chanrose Training and Development
40 Sibanye Team (Pty) Ltd Sibanye Team (Pty) Ltd


Bidder Response: (Courier Services) - SCM/2018/0012

Bid number Bidder Name Organisation
1 ACT Logistics (Pty) Ltd ACT Logistics (Pty) Ltd
2 Hull’s Express Freight Hull’s Express Freight
3 Bopang Distribution and Logistics (Pty) Ltd Bopang Distribution and Logistics (Pty) Ltd
4 Courier It SA (Pty) Ltd Courier It SA (Pty) Ltd
5 Globeflight Worldwide Express (SA) (Pty) Ltd Globeflight Worldwide Express (SA) (Pty) Ltd
6 Skynet SA (Pty) Ltd Skynet SA (Pty) Ltd
7 Avion Express (Pty) Ltd Avion Express (Pty) Ltd
8 Freight Care Logistics (Pty) Ltd Freight Care Logistics (Pty) Ltd


Bidder Response: (International Leadership Project Programme (ILDP)) - CEO/2019/0008

Bid number Bidder Name Organisation
1 Regenesys Business School Regenesys Business School
2 Gordon Institute of Business Science: Division of the University of Pretoria Gordon Institute of Business Science: Division of the University of Pretoria
3 Henley Business School Africa Henley Business School Africa
4 University of Cape Town – Graduate School of Business University of Cape Town – Graduate School of Business


h3> Bidder Response: (Short Term Insurance Brokerage Services) - SCM/2018/0015
Bid number Bidder Name Organisation
1 Lateral Unison Lateral Unison
2 Jon Beverley’s Financial Solutions Jon Beverley’s Financial Solutions


Bidder Response: (Rural Villages Project ) - RDO/2018/0011

Bid number Bidder Name Organisation
1 Busicor 97 cc Busicor 97 cc
2 Sebakame Business Enterprise (PTY) Ltd Sebakame Business Enterprise (PTY) Ltd
3 Tourism and Business Institute SA Tourism and Business Institute SA
4 Emanzini Staffing Solutions Emanzini Staffing Solutions
5 SSD Institute SSD Institute
6 Edutel Wholesale and Retail Academy Edutel Wholesale and Retail Academy
7 South Ambition 171 cc South Ambition 171 cc


Bidder Response: (Rural Learnership 1819 Project ) - RDO/2018/0013

Bid number Bidder Name Organisation
1 Nghala Enterprise Development Nghala Enterprise Development
2 Edutel Wholesale and Retail Academy Edutel Wholesale and Retail Academy
3 Emanzini Staffing Solutions Emanzini Staffing Solutions
4 Emanzini Staffing Solutions Emanzini Staffing Solutions
5 Contra Lit (PTY) ltd Contra Lit (PTY) ltd
6 J& N Ikhwezi Yokusa Development Project J& N Ikhwezi Yokusa Development Project
7 Busicor 97 cc Busicor 97 cc
8 TBL Empowerment Hub TBL Empowerment Hub
9 Marian Ridge Computer College Marian Ridge Computer College
10 Eskills College Eskills College
11 SSD Institute SSD Institute
12 Masiqhame Trading 126 cc Masiqhame Trading 126 cc
13 Tourism and Business Institute of SA Tourism and Business Institute of SA


Bidder Response: (NGO/NPO Project) - RDO/2018/0012

Bid number Bidder Name Organisation
1 Eduted Edutel
2 Sesifikile Events Management Sesifikile Events Management
3 Southern Ambition 171 Southern Ambition 171
4 Masiqhame Trading 126 cc Masiqhame Trading 126 cc
5 Eskills College Eskills College
6 A & S Consultancy A & S Consultancy
7 Contra Lit Contra Lit
8 MRCC MRCC
9 TBL Empowerment HUB TBL Empowerment HUB
10 Bopang Goods and Services Bopang Goods and Services
11 Leseding Skills Development Leseding Skills Development
12 Godisang Develoment Godisang Develoment


Bidder Response: (Internal Audit Service) - NCR/2018/0003

Bid number Bidder Name Organisation
1 Open Waters Open Waters
2 Sondlo Chartered Accountants Sondlo Chartered Accountants
3 Boikano Accountants Boikano Accountants
4 Ernest and Young Ernest and Young
5 Nexia SAB&T Nexia SAB&T
6 TM Consulting TM Consulting
7 All 5 Holdings Advisory Services All 5 Holdings Advisory Services
8 Vernitors Consulting Vernitors Consulting
9 Ntumba Inc
10 Ndungu Consulting Ndungu Consulting
11 OMA Chartered Accountants OMA Chartered Accountants
12 Ngubane and Company Ngubane and Company
13 Big Business Innovations Group Big Business Innovations Group
14 Inqaba Kadiya Consulting Inqaba Kadiya Consulting
15 MMM Advisory Services MMM Advisory Services
16 NUE Consulting Finance NUE Consulting Finance
17 Kgotleha Consulting Kgotleha Consulting


Bidder Response: (Disability Learnership Programme) - COO/2018/0004

Bid number Bidder Name Organisation
1 MSC Education Solutions MSC Education Solutions
2 Thuto Lore Academy Thuto Lore Academy
3 People Solutions People Solutions
4 The ED Agency The ED Agency
5 Aluwa Training Aluwa Training
6 Siyaya Skills Institute Siyaya Skills Institute
7 Eskills College Eskills College
8 A&S Training Consultants A&S Training Consultants
9 Leseding Skills Development Leseding Skills Development
10 Marian Ridge Computer Marian Ridge Computer
11 Open Learning Group Open Learning Group
12 Skhukhune TVET College Skhukhune TVET College
13 Big Business Innovations Group Big Business Innovations Group
14 The Mason Blanc Firm The Mason Blanc Firm
15 MMM Advisory Services MMM Advisory Services
16 Mashianoke Communication Services Mashianoke Communication Services
17 Tjantjello Training Solutions Tjantjello Training Solutions
18 Regent Business School Regent Business School
19 BIBI Cash and Carry BIBI Cash and Carry


Bidder Response: (External Moderation ) - RDO/2018/0005

Bid number Bidder Name Organisation
1 Mr S Panday Mr S Panday
2 Craig Fourie Craig Fourie
3 Nozipho Consulting Nozipho Consulting
4 Pirot Pirot
5 Smartkip (Pty)Ltd Smartkip (Pty)Ltd
6 Samntha Miles Van der Vyver Samntha Miles Van der Vyver
7 Makgalaka Business Development Makgalaka Business Development
8 Khoati Group of Companie Khoati Group of Companie
9 ETD Work ETD Work
10 MATE Service Supply MATE Service Supply
11 Chanrose training and Development Project Chanrose training and Development Project
12 Thato Mahlako Trading an Projects Thato Mahlako Trading an Projects
13 Mphentlwe Trading and Projects Mphentlwe Trading and Projects
14 Proffecto Consulting Proffecto Consulting
15 Busicor 97 Busicor 97
16 HRST HRST
17 Sebenzisanani Sebenzisanani
18 PTDev PTDev
19 SACTA SACTA
20 TTI TTI
21 Rumas General Invs Trading cc Rumas General Invs Trading cc
22 BC Training Academy BC Training Academy
23 Machabelele Associates Machabelele Associates
24 Kuyakhula Kuyakhula


Bidder Response: (Rural Cooperatives) - RDO/2018/0014

Bid number Bidder Name Organisation
1 Contra Lit (Pty) Ltd Contra Lit (Pty) Ltd
2 Sekhukhune TVET College Sekhukhune TVET College
3 Edutel Wholesale & Retail Academy Edutel Wholesale & Retail Academy
4 Ntombizonke M. Mkhwanazi Ntombizonke M. Mkhwanazi
5 A&S Training Consultancy A&S Training Consultancy
6 Eskillz College (Pty) Ltd Eskillz College (Pty) Ltd


Bidder Response: (Panel of Legal Service Providers) - SCM/2017/0010

Bid number Bidder Name Organisation
1 Rooth & Wessels Africa Group Rooth & Wessels Africa Group
2 Mamokgalake Chuene Attorneys Inc. Mamokgalake Chuene Attorneys Inc.
3 Gildenhuys Malatji Attorneys Gildenhuys Malatji Attorneys
4 PM and Associates (Prince Mudau) PM and Associates (Prince Mudau)
5 Ishmael & Dahya Attorneys Ishmael & Dahya Attorneys
6 Cheadle Thompson and Haym Inc Attorney Cheadle Thompson and Haym Inc Attorney
7 Katake Attorneys Katake Attorneys
8 Mkhabela Huntley Attorneys Inc Mkhabela Huntley Attorneys Inc
9 SML Matsaung Attorneys SML Matsaung Attorneys
10 Phukubje Pierce Masithela Attotneys Phukubje Pierce Masithela Attotneys
11 Seanego Incorporated Seanego Incorporated
12 Webber Cooper Lockman Webber Cooper Lockman
13 De Swardt Vogel Myambo Attorneys De Swardt Vogel Myambo Attorneys
14 Hogan Lovelle Hogan Lovelle
15 Ledwaba Mazwai Attorneys Ledwaba Mazwai Attorneys
16 Midzusi Matjiedt Attorneys
17 Mbabane and Sokutu Inc Mbabane and Sokutu Inc
18 M.S Shaik Attorneys M.S Shaik Attorneys
19 Medupi Lehong Incoporated Medupi Lehong Incoporated
20 Mohale Incorporated Mohale Incorporated
21 Kgohlishi Able Mamabolo Attorneys In Kgohlishi Able Mamabolo Attorneys In
22 Thomson Wilks Inc Thomson Wilks Inc
23 Molose Matsaung Attorneys Molose Matsaung Attorneys
24 HM Chaane Attorneys Inc HM Chaane Attorneys Inc
25 Sehoana Motsepe Attorneys Sehoana Motsepe Attorneys
26 Mampeule Attorneys Inc Mampeule Attorneys Inc
27 Nabeel Noorbhai Attorneys Nabeel Noorbhai Attorneys
28 Siyathemba Sokutu Siyathemba Sokutu
29 Pravina Govender Attorneys Pravina Govender Attorneys


Bidder Response:(OFFICE SPACE) - SCM/2018/0013

Bid number Bidder Name Organisation
1 Regus Regus
2 Sthathu Funding(PTY) Sthathu Funding(PTY)


Bidder Response: (Sector Liaison Officer ) - REG/2018/0004

Bid number Bidder Name Organisation
1 Pieter Aucamp Pieter Aucamp
2 Nhlanhla Phangothe Projects Nhlanhla Phangothe Projects
3 Shumani Training and HR Solutions Shumani Training and HR Solutions
4 Itumeleng Wellness Solutions Itumeleng Wellness Solutions
5 Passionatre About People Passionatre About People
5 Mandev Consulting Mandev Consulting
6 Bakone Itireleng Bakone Itireleng
7 Proffecto Consulting Proffecto Consulting
8 HR Solutions for tomorrow HR Solutions for tomorrow
9 Luleka Business Academy Luleka Business Academy
10 CG Rudaman CG Rudaman
11 Yellow Media Publishing Yellow Media Publishing
12 SPS Learning SPS Learning
13 Lamca Consulting Lamca Consulting
14 RR Morgans Trading RR Morgans Trading
15 Sibani Consulting Sibani Consulting
16 OM Consulting OM Consulting
17 LPN Training and Development LPN Training and Development
18 Botlokwa Events and Projects Botlokwa Events and Projects
19 Vance Business Ventures Vance Business Ventures
20 Dinah Maria Kirsten Dinah Maria Kirsten
21 Asalupi Trading Asalupi Trading
22 Elegant Line Training Elegant Line Training
23 Batlakiso Publishing Batlakiso Publishing
24 Zion Human Resources Consulting Zion Human Resources Consulting
25 The creative Box Communications The creative Box Communications
26 Mvelaphanda Technologies Mvelaphanda Technologies
27 Mate Service Supplies Mate Service Supplies
28 Zainab Abdul Hamid Zainab Abdul Hamid
29 Brainwave Projects Brainwave Projects
30 Mkaeel Doba Mkaeel Doba
31 Ukuhlengwa Trading Ukuhlengwa Trading
32 Pogiso J Matlala Pogiso J Matlala
33 Borderless Activities and Networks Borderless Activities and Networks
34 NBI NBI
35 BC Training Academy BC Training Academy
36 G Lulwandle Business Enterprise G Lulwandle Business Enterprise
37 Mawasha Chemicals Mawasha Chemicals
38 Busicor 97 Busicor 97
39 NIIT Consulting NIIT Consulting
40 Sylman Consulting Sylman Consulting
41 Alida Aucamp Alida Aucamp


Bidder Response: (Travel Management Services ) - SCM/2018/0011

Bid number Bidder Name Organisation
1 Travel with Flair Travel with Flair
2 XL Nexus Travel T/A Germini Moon Trading PTY
3 Harvey World Travel Harvey World Travel
4 Munlin Travel Munlin Travel
5 XL Astra Travel XL Astra Travel
5 Foundation for Professional Development Foundation for Professional Development
6 Travel Adventures International Travel Adventures International
7 Hamba Nathi Travel Hamba Nathi Travel


Bidder Response: (OFFICE SPACE) - SCM/2018/0013

Bid number Bidder Name Organisation
1 Sthathu Funding (PTY) Sthathu Funding (PTY)
2 Regus Regus


Bidder Response: (Intergrated IT Management System ) - ITC/2018/0006

Bid number Bidder Name Organisation
1 MBS Projects PTY MBS Projects PTY
2 Dajo Technologies Dajo Technologies
3 Internet Solutions Dimension Data PTY
4 Ciber Information International Ciber Information International
5 Africawide Technology Africawide Technology
5 Ubuntu Technologies Ubuntu Technologies


Bidder Response: Integrated IT Management System – TDI/2018/0005

Bid number Bidder Name Organisation
1 Ciber Information International Ciber Information International
2 Frakop Frakop
3 Vision Wave Vision Wave
4 SoluGrowth SoluGrowth
5 Dataproof Dataproof
6 Argo Business Solutions Argo Business Solutions


Bidder Response: Outsourced Internal Audit Services – NCR/2018/0003

Bid number Bidder Name Organisation
1 Ntumba and Associate Consultants Ntumba and Associate Consultants
2 Big Business Consulting Group Big Business Consulting Group
3 Boikano Accountants Boikano Accountants
4 Nexia SAB&T
5 Ngubane and Associates Ngubane and Associates
6 Ndungu Consulting Ndungu Consulting
7 OMA Chartered Accountants OMA Chartered Accountants
8 Ginini Consulting Pty Ltd Ginini Consulting Pty Ltd
9 Intelligent Business Solutions Intelligent Business Solutions
10 MNB Business Solutions MNB Business Solutions


Bidder Response: Business Analysis Services – SCM/2017/0009

Bid number Bidder Name Organisation
1 Bavelile Consulting and Training Bavelile Consulting and Training
2 Kgatontle Financial Services (Pty) Ltd Kgatontle Financial Services (Pty) Ltd
3 Khutso Nonyane Brace Innovations
4 Mazia Gembe Managed Services Mazia Gembe Managed Services
5 Munyaradzi Husvu Igenious Stride Business Consulting Pty Ltd
6 SQS Group Limited SQS Group Limited
7 Engco Engineering Pty Ltd Engco Engineering Pty Ltd
8 Ginini Consulting Pty Ltd Ginini Consulting Pty Ltd
9 Thought Mobility (Pty) Ltd Thought Mobility (Pty) Ltd
10 The Renaissance Network The Renaissance Network
11 Eleveight Consult Eleveight Consult
12 Kanimambo Management Solutions Kanimambo Management Solutions
13 Kuyaphambili Investment cc Kuyaphambili Investment cc
14 ABT Group (Pty) Ltd ABT Group (Pty) Ltd
15 Timmut Connect Timmut Connect
16 E-Software Solutions E-Software Solutions
17 Core Focus (Pty) Ltd Core Focus (Pty) Ltd
18 Sizwe Ntsaluba Gobodo Advisory Services (Pty) Ltd Sizwe Ntsaluba Gobodo Advisory Services (Pty) Ltd


Bidder Response: Ministerial Sponsorship between DHET and W&RSETA

Bid number Bidder Name Organisation
1 Sediba Sedibe Enterprise Sediba Sedibe Enterprise
2 Be Sure Events Solutions Be Sure Events Solutions
3 Crocia Events (Pty) Ltd Crocia Events (Pty) Ltd
4 Lekgotla Africa Events and Conferences Lekgotla Africa Events and Conferences


Bidder Response: International Leadership Development Programme 17/18

Bid number Bidder Name Organisation
1 Gordon Institute of Business Science Gordon Institute of Business Science
2 Regenesys Business School Regenesys Business School
3 MANCOSA MANCOSA
4 Henley Business School Henley Business School


Bidder Response: Panel of Forensic Service Providers

Bid number Bidder Name Organisation
1 Maynard Menon Govender Singh Incorporated Maynard Menon Govender Singh Incorporated
2 Comperio Ferencic Services (Pty) Ltd Comperio Ferencic Services (Pty) Ltd
3 Ngidi Business Advisory Services (Pty) Ltd MS Xulu Consulting (Pty) Ltd
4 Kenlim Consultants Kenlim Consultants
5 Victorious Chartered Accountants Victorious Chartered Accountants
6 Sunny Nameng Inc Nameng Attorneys
7 Werkmans Attorneys Werkmans Incorporated
8 BDO Advisory Services (Pty) Ltd BDO Advisory Services (Pty) Ltd
9 Moore Stephens BR Forensic Services (Pty) Ltd Moore Stephens BR Forensic Services
10 KPMG Services Proprietary Limited KPMG Services Proprietary Limited
11 Sedupe and Metja Consulting Sedupe and Metja Consulting
12 Nkonki Incorporated Nkonki Incorporated
13 EC Investigations (Pty) Ltd EC Investigations (Pty) Ltd
14 Defence In Depth Technology Defence In Depth Technology (Pty) Ltd
15 PricewaterhouseCooper Inc PricewaterhouseCooper Inc
16 Rakoma and Associates Inc Rakoma and Associates Inc
17 Sizwe Ntsaluba Gobodo Sizwe Ntsaluba Gobodo
18 ARMS - Audit and Risk Management Solutions (Pty) Ltd ARMS - Audit and Risk Management Solutions (Pty) Ltd
19 Nick Olivier. Org Nare Scope (Pty) Ltd
20 Fimcorp Consulting(Pty)Ltd Fimcorp Consulting(Pty)Ltd
21 RW Forensic and Consulting RW Forensic and Consulting
22 Jasmin and Associates Jasmin and Associates
23 TFS Africa (Pty) Ltd TFS Africa (Pty) Ltd
24 Mazars Forensic Services (Pty) Ltd Mazars Forensic Services (Pty) Ltd
25 Gobodo Forensic and Investigative Accounting (Pty) Ltd Gobodo Forensic and Investigative Accounting (Pty) Ltd
26 Specialist Investigation Litigation Case Management Specialist Investigation Litigation Case Management
27 JGL Forensic Services (Pty) Ltd JGL Forensic Services (Pty) Ltd
28 Mafate Inc Attorneys Mafate Inc Attorneys
29 Morar Incorporated Morar Incorporated
30 Vernitos Consulting cc Vernitos Consulting cc
31 NMK Forensics NMK Forensics
32 Qhubeka Forensic Services Qhubeka Forensic Services
33 Empowerment Dynamics Consulting Empowerment Dynamics Consulting
34 PSMA Holdings (Pty)Ltd PSMA Holdings (Pty)Ltd
35 EOH Forensic Services EOH Forensic Services
36 NEXUS Forensic Services NEXUS Forensic Services
37 Outsourced Risk and Compliance Assessment Outsourced Risk and Compliance Assessment
38 Ligwa Advisory Services Ligwa Advisory Services
39 Duja Consulting (Pty) Ltd Duja Consulting (Pty) Ltd
40 Ubuntu Business Advisory and Consulting (Pty) Ltd Ubuntu Business Advisory and Consulting (Pty) Ltd
41 Ernest & Young Advisory Services (Pty) Ltd Ernest & Young Advisory Services (Pty) Ltd
42 Sekela Xabiso CA Inc. Sekela Xabiso CA Inc.
43 Open Water Advanced Risk Solutions (Pty) Ltd Open Water Advanced Risk Solutions (Pty) Ltd
44 TIC And Mend TIC And Mend (Pty) Ltd
45 Deloitte & Touche Deloitte & Touche
46 Mfenyana Attorneys (Pty) Ltd Mfenyana Attorneys
47 Grant Thornton PS Advisory (Pty) Ltd Grant Thornton PS Advisory (Pty) Ltd
48 Ntshosho Group Ntshosho Group
49 Ngubane & Co Ngubane & Co
50 OMA Chartered Accountants Inc. OMA Chartered Accountants Inc.
     
 
 
     
Subscribe to our mailing list 
 
Important Contacts
Head Office
  Riverside Office Park | Hennops House | 1303 Heuwel Avenue
Cnr. Lenchen South and Heuwel Avenue | Centurion, PRETORIA
South Africa,0167  
  Private Bag X106 | Centurion | 0046
012 622 9500
 
REPORT FRAUD ACTIVITIES: 0800 006 794
     
 

Quick Links

- Stakeholder
- ILDP
- About Us
- Projects
- Learners
- Employers

 

Copyright @ W&RSETA 2014 | archives | links | faq's